Podziemne Fabryki w Górach Sowich
Kompleks Rzeczka


Wejście do sztolni
Fot. Krzysztof Pawlik

Rzeczka to jeden z najmniejszych kompleksów spośród walimskich podziemii. Istnieje tu trasa turystyczna o długości ok. 400 m. Do systemu prowadzą trzy wejścia wydrążone w zboczu góry Ostra, na wysokości 560 m n.p.m. Za nimi znajdują się trzy sztolnie, każda o szerokości ok. 3 m i wysokości 2-3 m.


Sztolnia w rzeczce
Fot. Krzysztof Pawlik


Fot. Krzysztof Pawlik

Sztolnia nr 1 jest najdłuższa (100 m). W sztolni tej ok. 30 metrów od wejscia znajduje się obetonowana wartownia. W jednym z pomieszczeń wartowni w stropie znajdują się cztery żelazne rury, zapewne wentylacyjne. Nad tym pomieszczeniem znajduje się jeszcze inne, do którego nie ma dostępu, lecz można je pooglądać na monitorze dzięki niewielkiej kamerze umieszczonej poprzez jedną z rur.
Na końcu sztolnie są połączone dwoma systemami wyrobisk tworzących tzw. "hale".


Wewnątrz hali w "Rzeczce"
Fot. Krzysztof Pawlik

Korytarze kończą się zawałami - za nimi być może znajduje się ciąg dalszy, niestety odkopanie ich napotyka na ogromne trudności techniczne i finansowe.
Część naziemna obiektu jest stosunkowo niewielka - przed wejściami zostały usypane place składowe. Ponadto zachowały się fragmenty torowiska kolejki wąskotorowej poprowadzonej z Walimia.


Wagonik postawiony obok wejścia do sztolni
Fot. Marcin Kaczmarek


<<< Powrót